Cts. Şub 29th, 2020

Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği

Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği

Sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik, sosyo-politik tercihini modernizm doğrultusunda kullanan ülkelerde mesleki çatı örgütlerinin varlığı bir çok açıdan hem gerekli hem de o mesleğin gerekli standartlarda yapılabilmesi için hayati önemdedir.
Ülkemizde bir meslek olarak yapılan gazetecilik de yetmiş yıl önce başlayan ve çeşitli biçimlerde var olan örgütlenme biçimlerine sahiptir.
Bir çok meslekten farklı olarak gazetecilik, tarihe not düşmek, doğruya doğru, eğriye eğri demek için vicdanı bir sorumluluk içinde yapılır.
Bu yüzden gazetecilik örgütleri dar bir çevrenin değil meslek erbaşlarının olabildiğince çoğunluğunu kapsamak için kurgulanmaları gerekir. Ya da teorik olarak öyle olması lazım gelir.
*
Günümüzdeki basının durumu malum, tartışmaya bile gerek yok. En masum, en yapıcı, en düşük dozajlı eleştiriler bile kimi zaman hasmane bir tutumun yansıması olarak değerlendiriliyor.
Okunma oranı her geçen gün azalan ve kimi katkılarla ayakta zor durabilen yazılı basının, gelişen teknolojinin de katkısıyla daha az emeğe ihtiyaç duyduğu açıktır.
Yazılı basında kalan/kalabilen muhabirler, foto muhabirleri, kameramanlar en zor koşullarda halkın haber alma hakkı için görev yapıyor.
Kalamayan bir çok basın emekçisi ise artık mesleğini sosyal medya ya da internet sitesi aracılığıyla sürdürmeyi tercih etmiş durumda.
Afyonkarahisar özelinde de durum benzer şartlar taşımaktadır.
Dolayısıyla kapanan gazetelerde görev yapan bir çok basın mensubu farklı sosyal ve ınternet mecralarında mesleğini sürdürme gayreti ve çabası içinde.
..
*
Afyonkarahisar genelinde yüzlerce gazeteci var.. Bu mesleği yapsa da yapmasa da onlar gazetecilik reflekslerini içinde taşıyan insanlardır.
Zira..
Gazetecilik evvel emirde bir adanma işidir. Òyledir ki, hakiki gazeteciler, parayla pulla, malla mülkle işi olan insanlar asla değildir. Kendisini bu mesleğe adayan gerçek gazeteciler, taltifle, moralle, saygı görerek motive olur ve nefes alırlar.
Bu yüzden de gazetecilik bir çalışıp çalışmama değil, bir duruş, bir yaşam biçimidir
Bu insanlar için zaman zaman hatırlanma ve üye oldukları derneğin/cemiyetin bir toplantısında, etkinliğinde, iftarında meslektaşlarıyla bir araya gelmesi paha biçilemez değerdedir.
*
Ne olduysa oldu, Afyonkarahisar’da var olan birisinin adı dernek, diğerinin adı cemiyet olan iki meslek örgütü kapatıldı.
Bir çok basın mensubu bu iki kurumun başındaki insanları çeşitli yönlerden eleştirse de kurumsal yapılara bir eleştirileri ve kapatılmaları yönünde bir talepleri yoktu.
Birileri kafalarına göre ve kimseye sormadan, genel kurula gitmeden bu meslek örgütlerini kapattı. Yerine ise yeni bir dernek kuruldu. Yeni kurulan dernek maalesef dar bir grubu temel aldı ve kendisini bu mesleğe adamış bir çok gazeteciyi kapsam dışında bıraktı. Bu bilinçli bir tercihti ve elbet derneği kuranların paşa keyifleri bilirdi.
*
Ancak..
Herkes bilir, var demekle var olmayacağı gibi yok demekle de yok olmaz.
Yeni kurulan dernek, gazetecileri bilinçli bir tercihle dışladı diye Afyonkarahisar’da özellikle internet üzerinden yayın yapan basın mensupları kalemlerini bırakıp gidecek, köşesine çekilecek değildi.
Nitekim öyle oldu, herkes belki tam belki yarım mesleğini sürdürdü. Halen de sürdürüyor.
İşte asıl nüvesini bu gazetecilerin oluşturduğu yeni bir dernek Afyonkarahisar’da tüm meslek mensuplarını çatısı altında toplamak için faaliyete başladı. İlk etapta tanınan tanınmayan bir çok gazeteci üye oldu. Kapısı herkese açık. Üye sayısı -eminim- daha da artacak.
Çünkü Mustafa Dağhan’ın başkanlığında kurulan Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği il merkezi ve ilçelerde görev yapan medya emekçilerini hiçbir ırk, din, politik görüş, nüfuz, kıdem ayrımı yapmaksızın kabul edip, onların haklarını korumak ve onlara zor zamanlarda kılavuzluk etmek üzere kuruldu.
Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği siyasi partiler üstü, siyasetler üstü, inançlar üstü, iktidarlar üstü sivil bir meslek örgütü olarak doğdu.
Bazı meslek örgütleri gibi lokal zihniyetiyle kurulup, yalnızca kendi çevresi, yandaşları koruyup kolladığı için var olma durumuna asla düşmemek üzere demir aldı.
*
Çünkü..
Bir dernek hiç kimsenin babasının tapulu malı değildir. Dolaysıyla da yeni kurulan Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği mesleğini zor şartlarda yürütmeye çalışan mensuplarının dayanışma örgütüdür.
Gazetecilerin kurumudur.
Böyle de kalacaktır..

145 views

1 thought on “Afyonkarahisar Basın Mensupları Dayanışma Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: