Cts. Şub 29th, 2020

POLİS VE RADAR UYGULAMASI..

Neredeyse yarım asrı aşkın bir süredir polis teşkilatı ile içli dışlı oldum.Bu kutsal teşkilat mensuplarından sayısını bilemiyeceğim kadar dost ve arkadaş edindim.Dün Afyon’da görev yaparken bugün Afyon’dan ayrılan birçok emniyet mensubu ile hala dostluklarımız devam etmekte ve görüşmekteyiz.Bu arkadaşlarımızın bir kısmı polis olarak,bir kısmı ise Emniyet Müdürü rütbesinde Afyon’da görev yaptılar.Bütün bunların dışında yeğenim Komiser muavini Kadir Özcan 26.Eylül.1995 yılında Diyarbakır Çeltik’te vatani görevini yaparken terörislerce şehit edildi.Kardeşimde bir güvenlik görevlisiydi emekli oldu.

Değerli okurlarımız geçtiğimiz hafta özel araçlarda sigara içilmemesi konusunda polisin yaptığı denetimlerde zaman zaman tartışmalar olduğu şeklinde gazetemize bilgiler geldi.Sürücüler kontrolü yapan polislerin kendilerine kötü davrandığından şikayetçilerdi.Başta ben olmak üzere gazetemizin diğer elemanlarıda şikayetçi olanlara itidal tavsiye ederken “ polis görevini yapıyor,konu ilk defa gündeme geldiği için sinirleniyorsunuz “ dedik.Bir yerde polisin yanında yer aldık.Hatta bazı yakın tanıdığımız isimlere “ kardeşim sizde sigara içmeseydiniz “ dedik.

İçinde bulunduğumuz ahvalde bir polis şehit olduğunda adeta ciğerimiz kopuyor,duyduğumuzda polise kalkan ellere lanet okuyoruz.Haberleri dinlerken gözlerimiz doluyor.Çünkü onlar bizleri korurken,korumaya çalışırken ve de vatan toprağına uzanan elleri kırmaya çalışırken şehadet rütbesine erişiyorlar.Bizlerde bunun bilincindeyiz.

Sevgili okurlarımız bütün bunları neden yazdım..?Dün yani Pazar günü ekip arkadaşlarımızla Bal ligindeki temsilcimiz Sandıklıspor’un maçını izlemek üzere bu ilçemize gidiyorduk.Park hastanesine yaklaştığımızda Gazetemizin ofisinde fotoğraf makinamızı unuttuğumuzun farkına vardık ve hastanenin yanındaki kavşaktan tekrar şehir merkezine geri döndük.Köprüye varmadan mezarlığın bitiminde Trafik ekiplerince durdurulduk ve 86 km.süratle radara girdiğimiz söylendi. 03.A.5430 plakalı araçtaki tutanağı hazırlayan Polis memuru Cavit Özdinar eski ve son derece tecrübeli olduğu her halinden belli olan bir isim.Yanındaki diğer polis ise son derece acemi ve sürücüleri tahrik eden bir usluba sahip.Radara girmiş olabiliriz,daha başka bir trafik suçuda işlemiş olabiliriz.Hakkımızda bir tutanak tutuluyorsa bunuda sormakta her sürücünün hakkıdır.Kabul ediyorum polislerimiz çok güç koşullarda görev yapıyorlar.Ancak bu onlara sürücülere tepeden bakma ve alayvari cevap verme hakkını vermez.Taa 1845 yılından bu yana 172 yıldır hizmet veren ve Türkiye’nin en büyük ve en eski kamu kuruluşu olan polis teşkilatımızın elemanları engin tecrübeleri ile birazcık sakin ve sabırlı olmalılar diye düşünüyorum.

Bu olayda tutanak tutulurken aramızda ufak bir tartışma geçti.Demekki bir trafik suçu işlemişiz memurda görevini yapıyor.Ama nasıl..? Büyük bir tepki ve hiddetle..! Tutanağı

tutan görevliye yani Cavit Özdinar’a “ neden bu kadar hiddetleniyorsun ? bildiğim kadarıyla amirleriniz sizlere sürücülere davranırken kibar olun “ diyorlar dedim.Ama cevap yanındaki genç memurumuzdan geldi üstelik alay edercesine “ bir şikayetin varsa dilekçeyle emniyet müdürlüğüne başvur “ dedi.Bende kendisine bir baba nasihatı olacak şekilde birkaç kelime söyledim umarım kalan ömründe beni hep hatırlar.

Kenetlenmemizi gerektiren şu günlerde polis sivil tartışması olmaması gereken bir durumdur.Yaşadığım ve bana göre olumsuzluk içeren bu olay benim polise olan inancımı ve sevgimi değiştirmez. Herşeye rağmen rabbim burunlarını kanatmasın.

Kalın sağlıcakla.

131 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: