Cts. Şub 29th, 2020

ALGOLOJİ VE ALGOLOG..!

Ağrı insanlığın var oluşu ile birlikte olan bir rahatsızlıktır. Başınız,diziniz,dişiniz beliniz ve daha birçok yeriniz hiç beklemediğiniz bir anda ağrımaya başlıyabilir.Ağrı öylesine bir rahatsızlıktırki anlatmayla değil yaşamayla bilinir.Hani halk arasında “ allah başını ağrıtmasın “ derlerya bu çok doğru söylenilmiş bir sözdür.Allah kimseye ağrı çektirmesin.

Sanıyorum bundan 5-6 yıl önceydi,Afyon Devlet Hastanesine Dr.Yaşar Arslan isminde bir anestezi uzmanı atandı.İstanbul’dan gelen bu doktorumuz aynı zamanda “ağrı” tedavisi yapıyordu.Daha açık bir deyimle “ algolog yani algoloji/ağrı bilimi “ uzmanıydı. Dr.arslan Afyon’a geldikten sonra arkasından İstanbul’dan daha önce tedavi ettiği hastalarıda gelmeye başladı.Fakat o dönem Kamu Hastaneleri Sekreteri olan merhum Dr.Ayhan Erenoğlu ve Devlet Hastanesi Baştabibi Op.Dr.Erkan Aslan “ sertifikası yok “ gerekçesiyle bir algoloji polikliniği açmadılar ve Dr.Yaşar Aslan bu işi yapamadı.Konunun yerel basına aksetmesi üzerine Dr.Erenoğlu tarafından Dr.Yaşar Arslan Dinar Devlet Hastanesine Anestezi uzmanı olarak atandı. İşte tam bu aşamada o günkü Afyon Kocatepe Üniversitesi rektörlüğü Dr.Yaşar Arslan’a kendi hastanesinde görev verdi.Dinar’a gitmeyen ve Üniversite hastanesinde göreve başlıyan Dr.Arslan 2012 de açılan ancak çalışmayan Algoloji polikliniğinde hizmet vermeye başladı.Halende bu görevine devam ediyor.

Değerli okurlarımız aslında ülkemizin çok önemli Anestezi ve Reanimason hocalarından biris olan Prof.Dr.Remziye Sıvacı o yıllarda Üniversite hastanesinin Anestezi ve Reanimasyon birimini açan isimdir ve aynı zamanda da bir algolog’tur.Hocamız 2012 yılında algoloji polikliniğini hizmete açmıştır ancak algolog yani algoloji uzmanı yoktur.Dr.Yaşar Arslan bu açığı kapatır.

Şu anda Dr.Arslan’ın ağrıları için tedavi ettiği anormal sayıda hastaları

vardır.Bu hastaların bir bölümü Dr.Arslan’dan memnun iken büyük bir bölümüde şikayetçidir.Şikayet edenlerin neredeyse tamamına yakını Dr.Arslan’ın hastalarına anormal derecede enjeksiyon uyguladığı şeklindedir.Tıp doktoru olmasına karşın Dr.Yaşar Arslan’ın son zamanlarda hastalarına tıbbi bitkiler önerdiği iddia edilmektedir.Bir üniversite hastanesinde bu tür uygulamaların olması ise hastalarca çok garip karşılanmakta.Diğer bir iddia ise Dr.Yaşar Arslan’ın Algoloji sertifikasının olmadığı şeklindedir. Üstelik Prof.Dr.Remziye Sıvacı gibi ülkemizde isim yapmış bir hocanında bu uygulamalara konuyu bildiği halde sessiz kalması yadırganıyor.Umarım bu konuda üniversite yönetimi tarafından bir açıklama yapılır.Sağlıcakla kalınız.

118 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: