Cts. Şub 29th, 2020

FAİR PLAY VE YÜCEL OCAK..

Gerek sporculuk,gerekse idarecilik yaptığım yıllarda Fair Play’a yani sporda centilmenliğe çok hemde pek çok önem verdim.Benim yöneticilik yaptığım takımlardaki sporcular Fair Play’a verdiğim önemi yakından bilirler.Yaşamım boyunca sporun her dalındaki karşılaşmalarda gerek kendi sporcularımın,gerekse rakip takım oyuncularının centilmence mücadele etmeleri en büyük arzum ve temennim olmuştur.Sporcularımıda bu anlamda motive etmişimdir.
Değerli okurlarımız ; geçtiğimiz hafta şehrimizde bu anlamda bir etkinlik vardı.Fair Play Üniversiteler Kervanı Programı Afyon Kocatepe Üniversitesi ( AKÜ ) Spor Bilimleri Fakültesinde yapıldı. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından ulusal ve uluslararası çapta organize edilen Fair Play karikatür yarışmasında dereceye girenlerin karikatürlerinin yer aldığı serginin açılışı yapıldı.Akü ev sahipliğinde Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından açılışı yapılan sergi sonrası bir panel yapıldı.Panele İlimiz Bürokrasisinden,Üniversite Akademisyenlerinden ve öğrencilerden oluşan kalabalık bir gurup izledi. Bu gruba Afyon’dan Fair Play ödülü alacak isimlerde katıldı.

Sevgili okurlarımız bu yazıyı kaleme alış nedenim bu panel sonunda bazı isimlere Fair Play ödüller verilmesi ve veriliş şeklidir.Bir defa bu panel sporcu çevresine yeterince duyurulmamıştır.Hatta Üniversite akademisyenleri bile son anda haberdar ediliyor. Neden böyle bir yol izlenmiştir bu davranış biçimi kafalarda bir soru işareti oluşturmuştur. Olay bununlada bitmemiş ortada Fair Play ödülü verilen bazı isimler vardır. Ödüllerin verildiği isimler Afyon Spor Kamuoyunca büyük tepki topladı. Ödül alan isimlerin içinde gerçekten bu ödülü hak eden ve Afyon Sporuna hizmet eden,hala hizmet etmekte olan isimler var.Bu sayı 3 ü geçmez. Ödül töreninden sonra oldukça yoğun telefon trafiği yaşadım,arayanların büyük bölümü ödül verilen isimlerin kimin tarafından tesbit edildiğini sormalarıydı.

Tepkiler nedeniyle ufak bir araştırma yaptım, Fair Play ödülü verilen isimleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yücel Ocak tesbit etmiş. Ocak bu isimleri tesbit ederken mutlaka adayların bu ödülleri neden hak ettikleri konusunda analizler yaptığını sanıyorum. Yoksa bu denli önemli bir organizasyonda önünüze gelene ödül veremezsiniz. O halde Dekan yardımcısı Ocak Fair Play’a aday gösterdiği isimleri organizasyon öncesi isim isim açıklamalı hangi nedenlerle bu ödüle layık görüldüklerini belirtmeliydi. Spor çevrelerinin tepkilerinde teleffuz ettikleri bazı isimler varki hak vermemek mümkün değil. Kimdi bu isimler.? Münir Ağduk,İsmail Bursalıoğlu,İbrahim Eşit,Mustafa Keser, Refik Demir ve daha birçok önemli isim.

Değerli okurlarımız spor çevrelerinin tepkilerine baştan sona katılıyorum.Öncelikle Yücel Ocak Afyon adına hangi yetki ve sıfatla isim tesbiti yapıyor.? Peki bu isimleri teklif ediyorsun neden Afyon Spor Kamuoyuna açıklamıyorsun ; ben şu şu nedenlerle bu isimleri önerdim demiyorsun.? Açıkla ki Afyon insanıda önerdiğin bu isimlerin geçmişte şehrimize sportif olarak katkıları nedir bilsinler. Çok büyük bir kesim bu değerlendirmenizi bekliyor
Sayın Ocak..Ödül alanlarda bizim insanlarımız,ancak kamuoyu sizden bir açıklama bekliyor sn.Ocak.Bu arada bir sorum daha olacak sevgili Yücel Ocak’a ; başında bulunduğunuz Spor Bilimleri Fakültesinde oğlunuz başta olmak üzere birçok Akademisyenin çocuklarınında okuduğu söyleniyor. Bu soruyu Akü Rektörü sayın Prof.Dr.Mehmet Karakaş’ada soruyorum ; akademisyenlerinizin çocuklarının Spor Bilimleri Fakültesinde okumaları tesadüfmüdür..? Sizce bu durum etikmidir..? Sayın Ocak ve Sayın Karakaş’tanda bu konularda kamuoyunu tatmin eden bir açıklama bekliyorum.Çok isteyipte bu fakülteye giremiyenlerin suçu akademisyen çocukları olmayışlarımıydı.?
Sağlıcakla kalınız.

176 views

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: